KIES helpt leerlingen AI bewust inzetten

KIES
Maaike Zweers
Maaike Zweers
06 mei 2026
1 min

Leerlingen en studenten kunnen nu bewust kiezen of en hoe ze AI inzetten met behulp van KIES. Dit denkraam voor AI-vaardigheid is nu gratis beschikbaar.

In de KIES-app gaan leerlingen en studenten zelf aan de slag met het denkraam. De app loopt mee tijdens hun werk en helpt hen per subtaak de juiste keuze te maken.

Acht concrete AI-rollen

KIES staat voor Kiezen Instrueren Evalueren en Spelregels. De app brengt acht concrete AI-rollen in beeld. In vier daarvan werkt de leerling samen met AI blijft hij of zij zelf eigenaar blijft van het denkwerk. In de andere vier doet AI het werk en houdt de leerling zelf regie op kwaliteit en juistheid.

KIES is bedoeld voor het voortgezet onderwijs, MBO en HBO. De app is ontwikkeld door AI voor Docenten, het platform van onderwijsprofessionals Marcel Mutsaerts en Tom Naberink.

Taal voor AI-gebruik

Marcel Mutsaarts: “Het echte onderscheid is tussen leerlingen die AI gebruiken en leerlingen die door AI gebruikt worden. Het eindproduct ziet er hetzelfde uit; het verschil zit in wat er bij de leerling gebeurt. Daar geeft KIES taal voor.”

Docentenhandleidingen

Naast de app waarin leerlingen en studenten zelf oefenen op hun niveau zijn er docentenhandleidingen voor VO, MBO en HBO, een gesprekskaartenset voor de vaksectie, plus whitepaper en raamwerk-document met de onderbouwing.

Meer informatie: //aivoordocenten.nl/kies

Maaike Zweers

Redacteur Public bij Jaarbeurs. Verantwoordelijk voor de website en de nieuwsbrief van IPON Daarnaast stel ik het kennisprogramma samen voor IPON.nl.